Hande K... İstanbul

Kediler için zararlı yiyecekler nedir ?

Kedi (Genel)
 • forumunda,
 • Soru ve cevaplar
 • - 17 Temmuz 2017 01:02 paylaşıldı.
 • Merhaba, kediler hakkında araştırmalar yaptığımda tüy dökümü sorununa beslenmenin dahi sebep olduğunu gördüm. Asıl sormak istediğim tüy dökümü problemimiz değil fakat kediler ne yememeli bunu merak ediyorum.

  Kedilere verilmemesi gereken yiyecekleri bu başlık altında toplarsak çok sevinirim.

  Bir çok yavru kedi sahiplenen arkadaşlarında bu konu üzerinde çok durduğunu tahmin edebiliyorum. Çünkü yavru beslemeler de her zaman temel sağlam atılmalıdır ki, gelecekte erişkin bir kedi olduklarında sağlık problemleri ile karşılaşmayalım. Bazı yiyecekler kısa vadede, bazı yiyecekler ise uzun vadede zararını gösterebilir.

  Bu yüzden yavru veya erişkin fark etmeksizin kedilerin yememesi gereken, zararlı yiyecekler nelerdir ?

   2
  kişi beğendi

   3
  yorum

  953 görüntüleme

  Yorum yazabilmek için üye girişi yap veya kayıt ol.
  Hande K... İstanbul

  Bir kaç kaynaktan daha araştırdım kediler için çikolata, yaş veya kuru üzüm, alkollü içecekler, yemek artıkları da zararlı olabiliyormuş. Sanırım kedi mamasından başka bir şeyi güvenerek veremeyeceğiz.

  24 Temmuz 2017 22:50

  Konserve ton balıkları da kediler için zararlı ve verilmemesi gerekli diye biliyorum. Fazla yağdan dolayı ishal gibi problemlere yol açabiliyor. Yağı iyice süzülmüş ve fazla tuz içermeyen ton balıklarından az miktarda verilir ise bir şey olacağını sanmıyorum. Ayrıca baharatlı yiyecekleri de kedinize vermekten kaçının.

  20 Temmuz 2017 23:18

  Aslında bunun ile ilgili bir çok kaynak İnternet de mevcut, biraz araştırma yaparsanız genel olarak tüm kaynakların şunlardan bahsettiğini göreceksiniz.

  Kediler için zararlı yiyecekler olarak, sarımsak, soğan veya bunlardan herhangi birinin aromasını içeren yiyecekler kedilere verilmemelidir. İçerisinde sarımsak veya soğan bulunan yemekler dahi verilmemeli. Bu kedilerde kansızlık (anemi) ye yol açtığı söyleniyor.

  Kedilere çiğ yumurtada verilmemelidir. Çünkü çiğ yumurta içerisinde bulunan avidin, vitaminlerin emilimini engelliyor. Yani kedinize çiğ yumurtayı vererek, hem vitaminsiz bırakabilir hemde onun yumurtadan bir bakteri kapmasına sebep olabilirsiniz.

  Çiğ balık, kedilerde B1 vitaminini yok ederek sinir sisteminde ciddi sorunlara yol açabilir. Ayrıca kedinizde parazit oluşumuna da sebep olur. Balığı pişmiş olarak verebilirsiniz.

  Şekerli ürünler kediler için çok zararlıdır. Zaten kedilerin şekerli tatları alamadığını göz önünde bulundurursak boşuna kedinizi şekerli ürünler ile ödüllendirmiş olursunuz. Şekerin kediler için ciddi zararlara yol açabileceğini, obezite, diş sorunları veya gözlerinde problemler yaratarak görme bozukluklarına neden olduğunu da unutmamalıyız.

  Mantar, kediler için tamamen zararlı yiyecekler listesinde yer alır.

  Tuz, insanlarda olduğu gibi kediler içinde zararlıdır. Kedilerde tuz, elektrolit dengesizliğine yol açarak böbreklerde sorunlara yol açabilir.

  Kemikli veya kılçıklı gıdalar kediniz için sorun yaratabilir. Kediler, köpekler kadar sağlam dişlere sahip olmadığından kemik ağız ve diş sağlığında veya kemik parçaları sindirim sisteminde hasarlara yol açabilmektedir. Kemik veya kılçığın üst sindirim yollarına saplanması, bağırsaklarda takılı kalması veya bağırsakta bir yırtık oluşturması maalesef sık görülen sorunlardan biridir. Ayrıca erken müdahale edilmez ise sonucu ölüm ile bitebilir.

  Kafein bulunan gıdalar veya içecekler. Kedilere hiç bir oranda kafein içeren şeyler verilmemelidir. Kafein kedilerde kalp ritmini artırabilir ve kas spazmı veya bir başka rahatsızlıklara yol açabilir.

  Ayrıca hazır mamalar, konserveler ve daha bir çok şeyin içeriklerine dikkat edip araştırmalısınız. Kedilere verilmemesi gereken yiyecekler arasında çok fazla çeşit bulunmaktadır.

  20 Temmuz 2017 23:12
  Bunlar ilginizi çeker mi ?
  Yahya Koç
  Kediler nasıl çiftleşir ?

  Kediler nasıl çiftleşir ?

  Kedilerin çiftleşme anlarını sokaklarda görmeyen y...
  Yahya Koç
  Kedilere inek sütü verilir mi ?

  Kedilere inek sütü verilir mi ?

  Yıllardır çizgi filmlerden aşina olduğumuz "tavşan...
  Yahya Koç
  Kediler hakkında özet ve önemli bilgiler.

  Kediler hakkında özet ve önemli bilgiler.

  İnsanların sağlıklı hayvan besleyebilmek için en d...
  Hüseyin Oruç

  Fiyat aralıkları kedilerde

  Merhaba kedi satışı yapan bazı arkadaşlara bir sor...
  Administrator
  Hangi cins kedi besliyorsun ?

  Hangi cins kedi besliyorsun ?

  Bu başlık altında hangi cins kedi beslediğinizi, b...
  Yahya Koç
  Kedi beslenen ev kokar mı ?

  Kedi beslenen ev kokar mı ?

  Kedi beslemek isteyen insanların bir çoğu bu tip r...
  YENİ KONU AÇ
  Kedi forumuna git ve hemen sende yeni bir konu başlat.