Banned İzmir
 • Kedi beslenen ev kokar mı ?
 • Kedi beslenen ev kokar mı ?

  Kedi (Genel)
 • forumunda,
 • Soru ve cevaplar
 • - 22 Mayıs 2016 14:22 paylaşıldı.
 • Kedi beslemek isteyen insanların bir çoğu bu tip rahatsız edici duyumlar yüzünden, kedi besleme isteklerine ve arzularına yön vermek zorunda kalırlar. Bugün bu yazımda sizler için kedi beslenen evde koku olur mu sorusuna yanıt vereceğim.

  1 - Kedi kokar mı ?

  İnsanların sandıklarının aksine evde ki kedilerin tüyleri ve kendileri kokmazlar. Çünkü sokak kedileri gibi çöplerden çöplere gezmemektedir ve ev kedileri temiz ortam içerisinde bulunduklarından, kendi tüy bakımlarını yalayarak kendileri yeterince yaptıklarından, arada sırada olsun sahibi tarafından yıkandığından dolayı tüylerinden veya bedeninden bir koku gelmez !

  Kediler vakitlerinin büyük çoğunluğunu tüylerini yalanarak geçirirler ve tükürüklerinde ki özellik sayesinde tüylerinde koku yapıcı şeyler barınamaz.

  2 - Kedi ağzı kokar mı ?

  Kedinizde sağlık problemi olmadığı sürece kedilerin ağızları kokmaz. Bir insanda ki sağlık problemi ardından ağız kokusu ortaya çıktığı gibi, kedilerde de durum hemen hemen aynıdır. Kedinizin ağzı kokacak olur ise bir veterinere göstermelisiniz.

  3 - Kedi beslenen evde neden koku olur ?

  Kedilerin üreme dönemleri haricinde ki evdeki kokular, kedi ile alakalı değil, kediyi besleyen kişinin titizliği ve kediyi beslediği mamalar ile alakalıdır. Kedi mamaları az da olsa koku yaparlar ve kedinizin maması balkon değil de evin içerisinde yediriliyorsa ve mama kabı evde duruyorsa doğal olarak az miktarda olsa kokacaktır. Bu yüzden tavsiyem yaz aylarında mama kabı balkonunuz varsa orada, yok ise evin en havadar bölümünde durması olacaktır.

  Kedilerin üreme dönemleri içerisinde yaydıkları kokuda, kendilerinden değil idrar ve dışkılarından kaynaklıdır. Değişen hormonlar ve erkek kedilerin bu dönemde bölge işaretleme iç güdülerinden kaynaklı sağa sola idrar püskürtmeleri ağır bir kokuya sebep olabilir. Ayrıca bu koku öyle kolay çıkan bir kokulardan değildir buda bilginize. Özel koku gidericiler kullanmanız gerekebilir.

  Dişi kediler de durum yine aynıdır, kokan idrar ve dışkılar erkek kedilere ben buradayım ve üremeye hazırım işareti vermektedir.

  Sonuç olarak şunu anlayabiliriz ki, kediler üreme dönemlerinde koku yapmaktadır. Bu kokudan kalıcı olarak kurtulmanın tek yolu kedimizi bir veterinere götürüp kısırlaştırmaktır.

  4 - Peki üreme dönemleri haricinde neden kokar ?

  İşte burada sebep kediyi besleyen ile alakalıdır. Kediye vereceğiniz mama kabı havadar bir bölgede değil ise, kedinin idrarını ve kakasını yapması gereken kedi kumu yine aynı şekilde evin içerisindeyse kokmama şansı olmayacaktır. Yapabileceğiniz en doğru şey, kedinizin kumunu sık değiştirmektir.

  Kedinin idrarını yaptığı kum mutlak kokacaktır, bu kum ne kadar sık değiştirilir ise koku o kadar azalacak ve duruma göre yok olacaktır. Günde en az 2 kez değiştirilmesi tavsiyemdir.
  Kumda ki kedi kakaları kum üzerinde beklememelidir. Kedimiz kakasını yapar yapmaz kumdan kakayı bir poşet yardımı ile alıp atmak, kumun ve doğal olarak evimizin kokmasını bir o kadar önleyecektir.

  Bu yazımı yazarken burnuma kedi kakası kokuları geldi ama hadi hayırlısı :)

  Eveeet geldik bir anlatımımızın daha sonuna, yanlışlarım hatalarım, unutmuş olduklarım, merak ettikleriniz var ise, yorumlarınızı yanıtlamak için tüm kedi besleyenler olarak merakla bekliyoruz.

   1
  kişi beğendi

   1
  yorum

  4.637 görüntüleme

  Yorum yazabilmek için üye girişi yap veya kayıt ol.

  Bazı kedilerin kafaları çok güzel kokarmış diye bir yazı okumuştum İnternet de ve her şeyi yapan bu Japon milleti kedi kafası gibi kokan sprey ve kremler yapmışlar :)

  İşte sizlere bu haberden bazı bölümler :

  Kedi Gibi Kokan Sprey

  Kedi sevginiz artık kedi girmeyen ortamlarda bile kedi isteyecek dereceye geldiyse Japonya’nın size bir müjdesi var. Güzel kokulu kedi spreyi üretildi.

  Facebook'ta PaylaşTwitter'da Paylaş
  Kedi sevginiz artık kedi girmeyen ortamlarda bile kedi isteyecek dereceye geldiyse Japonya’nın size bir müjdesi var. Güzel kokulu kedi spreyi üretildi.

  Japon Felissimo isimli firma kedilerin kafalarındaki o doğal ve muazzam kokuyu sprey haline getirdi. Böylece dilediğinizde kedi kokusuyla dolu bir oda yaratabileceksiniz.

  Firma yetkilisi Yamamoto’nun dediğine göre 10 dolara alınan bu sprey 4 ay yetecek düzeyde tasarlanmış. Ayrıca güzel kokan kedilerin kokusu kullanılmış hepsinin değil.

  Bunlarda krem ve spreylerin resimleri,

  Sprey : bağlantı

  Krem : bağlantı

  Buda işin mucidi olsa gerek :) bağlantı

  22 Mayıs 2016 14:30
  Bunlar ilginizi çeker mi ?
  Administrator
  Hangi cins kedi besliyorsun ?

  Hangi cins kedi besliyorsun ?

  Bu başlık altında hangi cins kedi beslediğinizi, b...
  Gürcan Koymaz
  Evde kedi beslemenin kötü tarafları :)

  Evde kedi beslemenin kötü tarafları :)

  Bende bir sitede bu başlığa denk geldiğimde ciddi ...
  Banned
  Kedilere inek sütü verilir mi ?

  Kedilere inek sütü verilir mi ?

  Yıllardır çizgi filmlerden aşina olduğumuz "tavşan...
  Banned
  Kedi tuvalet eğitimi

  Kedi tuvalet eğitimi

  Bir kedimiz var ve tuvalet eğitimi konusunda sınıf...
  Banned
  Kediler hakkında özet ve önemli bilgiler.

  Kediler hakkında özet ve önemli bilgiler.

  İnsanların sağlıklı hayvan besleyebilmek için en d...
  Banned
  Kedi doğum anı videosu

  Kedi doğum anı videosu

  Kedilerin yavrularına herkes bayılır, peki hiç bu ...
  YENİ KONU AÇ
  Kedi forumuna git ve hemen sende yeni bir konu başlat.