• Gelecekte Yeni Bir Cinsin Atası Olabilir.
 • Gelecekte Yeni Bir Cinsin Atası Olabilir.

  Van Kedisi
 • forumunda,
 • Üreme
 • - 10 Eylül 2018 02:16 paylaşıldı.
 • E.M.S. kodu: TUV w 59 62.
  Cinsiyeti: Erkek.
  Adı: Athena.
  D.T. 01.04.2018

  Athena boy olarak abilerinden ve hatta babasından kısa.
  Kısa ve yumuşak beyaz tüyleri var.
  Gözler haloidal white, göz rengi mavi.
  Kuyruğu sırtına katlanıyor.

  Bu kediyi özel yapansa kuyruğu. Yaklaşık üç sene süren ıslahın sonunda tesadüfen bu yavru doğdu. Athena belki de bu karakteristik özellikleri nedeniyle Dünya'da görülmemiş, eşsiz bir cinsin atası olabilir.

  Athena'nın annesi bize bir başka yerden geldi. Annesi Boncuk'a veteriner tarafından Angora diye teşhis konulmuşsa da Boncuk bir melezdi. Muhtemelen bir iran ve bir Ankara kedisi birbiri ile eşleştirilmiş, doğan yavrulardan biri Boncuk olmuş. Ancak Boncuk'un atası hakkında hiç bir fikrimiz yok.
  Boncuk dichroic ve odd eyes gözlere sahip, göz rengi sarı yeşil. Tüyler sık ve yumuşak, kısa ve beyaz.

  Athena'nın babası aslında saf kan van kedisidir. Ancak odd eyes değil, halloidal white göz rengine sahip. Iri yapısı dev cüssesine rağmen oğlu Athena küçücük doğdu.
  Athena'nın babası Yorgan çok zor bir kedidir. Her gün avazı çıktığı kadar bağırır, her tarafa koku bırakır...
  Yorgan'ın hikâyesi ilginçtir. Onu sokakta gezerken bulduk. Neredeyse 3-5 yaşındaydı. Soruşturduğumuzda 1 seneden uzun zamandır sokakta gezmekte olduğunu öğrendik. Sahipsiz olunca sahiplendik. Sonra sahiplerinin kim olduğunu ve zaman içinde onu sokağa saldığını öğrendik.

  Yorgan çok hızlı bir kedidir. Biz bulana değin bir çok sokak kedisi ile çiftleşti. Biz bulduktan sonra onda gizli kalan genetik güzelliği, yani Athena'yı bulduk ve çıkarttık.

  Sokaklarda bazen van kedileri kendiliğinden türeyebiliyor. Bunun sebebi sokağa geri salınan saf kan van kedileri.
  Bu şekilde sokağa salınan saf kan kediler, doğal yaşam alanı sokaklar olan kedilerin genetik çeşitliliğini arttırmaktadır. Öte yandan safkan niteliğini de kaybettirir. Islah uzun yıllar alan bir sabır istiyor. Bilinçsiz eşleştirme genetik çeşitliliği arttırır mı, bilinmez. Ama bilinçsiz eşleştirme, bu şekilde sokağa salma genetik zenginliği değersizleştiriyor.

  Sokaklarda yaşayan genetik zenginliğimizin farkında mısınız?

  Son fotoğraf Yorgan'ın, 4. Fotoğraf Boncuk ile bir başka kedimizin fotoğrafları. Diğerleri Athena'nın fotoğraflarıdır.

   1
  kişi beğendi

   1
  yorum

  219 görüntüleme

  Yorum yazabilmek için üye girişi yap veya kayıt ol.

  bnm kehribar gözlü van kedisi oğluşumu da başının üstündeki gri doğum lekesi bile geçmemiş 4-5 aylıkken geçen kış sokakta ayağı kırık buldum. ameliyatlardan sonra canavar gibi sağlıklı şimdi. kendi kadar olan ondan iki ay önce karın üstüne annesi tarafından iki aylıkken terkedilen tekir kedimle ve barınaktan aldığım dişleri felan kavga etmekten dökülmüş daha yaşlı mavi gözlü uzun tüylü van/ iran kırması kızımla çiftleşti sonunda tabi. tekirin bir van kedisi, bir tuxedo ve bir tekir olmak üzere üç yavrusu oldu. bn van kedisi kızımın biri mavi, diğeri mavi- açık kahverengi farklı gözleri olan iki erkek yavrusunu alıkoyup tekirinkileri çok güzel kapılara sahiplendirdim. Islahla sokaktan bulunan iki van kedisinden tek göz van kedisi yavrusu bile oldu. van kedileri favorim. ne tekirler ve sarmanlar kadar yaramaz olurlar, ne de biritis/skotisler kadar uslu... ortada biyerde zeki sıcak sayılabilecek yumoş canlar. Tekir kızım da artık alıştı van kedileriyle ve benle yaşamaya, bi ara sokağa saldım ara ara alışır mı diye, zorlandı mı koştu geldi bana yine aldım eve. bnm de evde gözüm onu çok aradı, evimin neşesi yaramaz tekir kızım. arada oğlumu da onu da salıyorum sitenin bahçesine, ama evimin bir üyesi hepsi de birkaç gün gezip geliyolar, aşılanıyolar sonuçta ve kızımı kızgınlıkta salmam kesinlikle elalemin oğlanlarıyla çiftleşir mifleşir mahafazallah:) oğlan istediğiyle çiftleşsin sokaklara da bi faydamız olsun sokaklara bıraktığımız mamalarla beraber :))

  11 Ekim 2018 14:03
  Bunlar ilginizi çeker mi ?
  Calymaths Cattery
  La Félin'in vahşi cazbesi sizi aldatmasın.

  La Félin'in vahşi cazbesi sizi aldatmasın.

  La Félin, dişi, TUV w 63. D.T. (bilinmiyor) 3 ...
  Calymaths Cattery
  Bu gün mutsuz görünüyor

  Bu gün mutsuz görünüyor

  Belki kimse onu istemediği için mutsuz olabilir....
  YENİ KONU AÇ
  Van Kedisi forumuna git ve hemen sende yeni bir konu başlat.