Bengal kedisi - Eurasiabengal

Bengal Kedisi
 • forumunda,
 • Makaleler
 • - 13 Eylül 2017 14:09 paylaşıldı.
 • Kediler yüzyıllar boyunca insan varlığının bir parçası olmuş , sevimli ve cana yakın karakterleriyle aile bireylerine eşlik etmişlerdir.

  Bengal kedilerinin , ilk üretildikleri 1986 yılından bu güne kadar muhteşem güzelliği ve cana yakın karakteri onu dünyadaki en popüler kedi ırklarından biri haline getirmiştir. Bengaller zeki, sevecen , meraklı ve oyuncu karaktere sahip , zengin renk ve desenli kürkü olan harika kedilerdir. Korkusuzdurlar ve oyun oynamayı çok severler , buda onları çocuklar için mükemmel bir ev hayvanı yapar.

  Çok kısa tarih
  Orjinal Bengal kedileri , Asya leopar kedisi ile evcil kedinin melezidir. İlk Bengal kedileri 1970 ve 80'li yıllarda Jean Sugden Mill öncülüğündeki bazı kişiler tarafından yetiştirilmişlerdir. Vahşi kedinin güzelliğini , evcil kedinin mizacı ile birleştirmek için günümüze kadar da düzenli ıslah yoluyla yetiştirilmeye devam etmektedir. Asya leopar kedisi ile evcil kedinin ilk melezleri , erken nesil olarak kabul edilmektedir. Birinci nesil F1, ikinci F2 ve üçüncü jenerasyon F3 olarak kabul edilmektedir. Bu ilk 3 nesilden doğan yavrulardan erkekler, üreme yeteneğine sahip değilken sadece dişiler üreme yeteneğine sahiptir. Erken jenerasyon olarak kabul edilen bu 3 nesil kediler vahşi atalarına daha yakın bir karaktere sahip oldukları için profesyonel üreticiler tarafından yetiştirilmeleri daha uygun görülmektedir.

  4.Kuşak ve sonrasındaki Bengal kedileri TICA'ya (International Cat Association) kayıtlı olup "SBT" Bengal olarak kabul edilmektedir . Bu kuşaklardan doğan hem erkek hem de dişiler üreme yeteneğine sahiptir. TICA'ya göre bengaller Jaguar ve leoparlardaki desenlere benzeyen rozetlere sahip tek evcil kedidir.

  Asya leopar kedisi
  Güney Asya, Hindistan, Çin ve Kore'nin ormanlarında bulunan küçük bir orman kedisi olup, Tayvan, Filipinler, Borneo, Java, Bali ve Sumatrada da yaşadığı bildirilmiştir. Suda oynamaya meraklı mükemmel yüzücü olan harika desenlere sahip vahşi bir kedi cinsidir..

  Çeşitli yabancı kaynaklardan yararlanılarak yazılmıştır ,saygılarımla...

  Sertaç Şengül Eurasiabengal kedi evi

   1
  kişi beğendi

   1
  yorum

  902 görüntüleme

  Yorum yazabilmek için üye girişi yap veya kayıt ol.

  Tüy dökme özellikleri nasıl dır?

  11 Mayıs 2018 13:16
  Bunlar ilginizi çeker mi ?
  YENİ KONU AÇ
  Bengal Kedisi forumuna git ve hemen sende yeni bir konu başlat.