• Akvaryumda stres ve önlemenin yolları
 • Akvaryumda stres ve önlemenin yolları

  Akvaryum (Genel)
 • forumunda,
 • Sağlık
 • - 26 Mayıs 2016 12:56 paylaşıldı.
 • Büyük bir hevesle yürüttüğümüz akvaryum hobimiz de, en büyük katillerden biridir stres. Balıklarımızın tek tek veya toplu ölümlerine yol açan stres neden oluşur ve balıklar neden strese girer sorularınızı yanıtlamaya çalışacağım bu yazımda.

  Balıklar doğaları gereği, biz insanların hayatlarında olmaması gereken yerlerde yaşarken, tam tersine evlerimizde akvaryumlara onlara koyarak, onları bizim hayatımıza katarak zorunlu bir tanışıklığa sebep oluyoruz.

  Balıklar için stres yapabilecek bir çok şey vardır ve bunları inceleyip empati yaparak neden strese girdiklerini çok daha iyi anlayalım.

  Sorun :

  1 - Yükseltilmiş amonyak seviyesi.
  2 - Yükseltilmiş nitrat seviyesi.

  Çözüm : bağlantı

  Yukarıda ki iki sebep balıklar için zehirleyici bir etkendir. Toplu ölümlere yol açabileceği gibi balıklarınız da strese yol açacaktır. Biz insanların içtiğimiz sularda zehir miktarı git gide çoğaldığını var sayarsak ne demek olduğunu daha iyi anlarız. Balıklarımızın nitrat ve amonyaktan zehirlenmelerinin önüne geçebilmek için, sularını temiz tutmamız şarttır.

  Daha önceki şu ( bağlantı ) yazımızdan amonyak ve nitratın nasıl oluştuğunu, balıklarımızın üzerinde etkilerini ve nasıl önlem alınması gerektiğini öğrenebilirsiniz.

  Sorun :

  3 - Yanlış dengelenmiş pH seviyesi.
  4 - Sıcaklık değerlerinde dalgalanma.

  Çözüm : Araştırma yapmalısınız.

  Her akvaryum balığının yaşaması gereken ısı ve ph düzeyi farklıdır. Hangi tür balık veya canlı besliyorsanız bunlar hakkında araştırmalar yaparak, olması gereken Ph ve Isı düzeyini öğrenip, akvaryumda aynı seviyeyi yakalamalısınız. Isı konusunda akvaryumlarımız da kullandığımız ısıtıcıların ayarıyla oynayarak ısıyı düzenlemek kolaydır ancak Ph konusunda aynı şeyi söyleyemem. Bu konu ile ilgili araştırmalar yaparak bilgilenin. Gelecek konumuzu Ph üzerine yazmamda mümkündür, bu yüzden akvaryum forumumuzu takipte kalın.

  Sorun :

  5 - Yanlış tuz oranı.

  Çözüm : Akvaryumda kaya tuzu kullanımı makalemizi okuyun. bağlantı

  Akvaryumlarımız da, gerek hastalıklar ile savaşmak, gerek ise hastalıkları önlemek yada Ph dengesinde ufak dengelemeler yapmak gibi bir çok şey için kaya tuzu kullanırız. Belkide balığımız tatlı su değil acı su balığıdır, yine kaya tuzu kullanırız. İşte bu kaya tuzunun hem balıklar üzerinde ki etkisi, hemde sudaki kimyasal değişimleri tamamen sizin eklediğiniz tuz miktarına bağlıdır. Bu yüzden yanlış tuz miktarı balıklarınız da strese neden olacaktır.

  Sorun :

  6 - Düşük oksijen seviyesi.

  Çözüm : Su değişimini aksatmamak, suda sirkülasyon ve dalgalanmayı sağlamak.

  Her akvaryumda litre, balık sayısı, yem miktarı gibi şeylere göre değişen belirli bir düzenli su değişim aralığı vardır. Bu su değişim zamanları haftalık olarak yapılmalıdır ancak bazı balık türlerinin günlük bile su tazeleme yapılması gerektiği olmaktadır. Örneğin Discus (bağlantı) protein ağırlıklı beslenir ve kirli sulara tahammülleri yoktur, her gün yemleme sonrası dip çekimi uygun görülür. Yeterli filtrasyon sağlanamazsa balıklarınız yine suda ki oksijen miktarı düşüşünden etkilenecektir. Örneğin akvaryumda ki balık miktarınıza göre günlük tüketilen oksijen miktarı 2 olsun, ancak filtrasyonunuzun sağladığı oksijen miktarı 1 olsun. Bu yüzden zaman içerisinde miktar sürekli düşecek ve su değişimlerini aksatırsanız toplu ölümler baş gösterecektir. Akvaryumlarda düzenli su tazeleme tavsiye edilir.

  Ayrıca, su yüzeyinde dalgalanma yaratmak, su içerisinde hava motorundan çıkan baloncuklardan daha fazla oksijen miktarının suda çözünmesini sağlayacağını unutmayın. İşte bu yüzden akvaryum boyutunuza göre dalga motoru kullanmak tavsiye edilebilir.

  Sorun :

  7 - Diğer balıklardan gelen tacizler.

  Çözüm : Balık türleri iyi araştırılmalı ve bir biri ile uyumlu olmayan türler akvaryumdan uzaklaştırılmalı.

  Balıklarınız da sürekli bir kovalamaca ve bir balıklarınız diğer balıklar tarafından çok rahatsız ediliyorsa bu balık strese girecek ve ölecektir. Bu yüzden araştırma yapılarak, kovalayan balığımı yoksa kovalanan balığımı akvaryumdan uzaklaştırsanız daha iyi olacak bunun analizini yaparak çözüm bulmalısınız.

  Sorun :

  8 - Yeteri kadar saklanma yeri olmaması.
  9 - Küçük akvaryum boyutu.
  10 - Akvaryumda çok sayıda balık olması.

  Çözüm : Akvaryum boyutu, dizaynı veya balık sayısında değişiklik.

  Bir önceki maddede bahsettiğimiz kovalamacalar ara sırada olsa akvaryumlarda görülebilir, ancak balığın saklanıp huzur bulması gerektiğinde kaçacak yer olmaması onun için bir tehlikedir. Yanlış boyutta yanlış balık türü beslenmesi ve balık kalabalığı stres için yeterli bir sebeptir ve buda toplu ölümlere yol açabilecek nedenler arasındadır. Akvaryumda stres istemiyorsanız huzurlu bir ortamı sağlamak şarttır.

  Sorun :

  11 - Fazla ilaç kullanımı.
  12 - Yanlış beslenme.
  13 - Akvaryumun değiştirilmesi.
  14 - Yalnızlık (akvaryumda tek veya az balık olması.)

  Çözüm : Kimyasal kullanmaktan kaçının ve beslenme için balıklarınız hakkında araştır yapın. Akvaryum yerinizi sık değiştirmeyin.

  Fark ettiyseniz bir çok maddenin çözümünde balıklarınızı araştırmak ve tanımak yolu gösterilmiştir. Çünkü gerçekten bir hayvanı sağlıklı bir şekilde besleyebilmek, yaşatabilmek ancak onu tanımaktan geçer. Buna örnek olarak yıllarca bilinçsizce Tavşanlara havuç verip, Kedilere inek sütü veren ve bu neden öldü şimdi diyen "hayvan severcikleri" gösterebiliriz.

  Balıkların doğası en huzurlu ortamdır ve akvaryumlarınız da kendi doğal ortamlarında ki huzuru verebilmeniz mümkün bile değildir. Bu yüzden aynısını veremezseniz de, onlara en yakın doğal ortam şartlarını sağlamaya çalışın. Aksi halde balıklarınız strese girer ve stres onlar için ; ÖLÜMCÜLDÜR !

  Balıkları neden strese girer, balığı öldürür mü ve akvaryum da stresi yok etmenin yolları sorularınızı yanıtlamış olduk.

  Bir sonra ki yazımızda görüşmek dileği ile, petcim akvaryum forumu takipte kalın.

   0
  kişi beğendi

   0
  yorum

  1.097 görüntüleme

  Yorum yazabilmek için üye girişi yap veya kayıt ol.
  Henüz hiç yorum bulunamadı.
  Bunlar ilginizi çeker mi ?
  Yahya Koç
  Akvaryumda kaya tuzu kullanımı

  Akvaryumda kaya tuzu kullanımı

  Akvaryumlar da hastalık veya dış parazitlerin önün...
  Administrator

  Akvaryum suyu neden bulanır ?

  Akvaryum suyunda ki bulanıklık, akvaryumun ne zama...
  Administrator
  Biyotop akvaryum nedir / nasıl kurulmalı ?

  Biyotop akvaryum nedir / nasıl kurulmalı ?

  Biyotop akvaryum, beslediğiniz akvaryum canlı türü...
  Yahya Koç

  Biyotop akvaryum kurulumu nasıl yapılır ?

  Akvaryum hobisi, bir anlamda doğayı evimize taşıma...
  Administrator
  Başarılı biyotop akvaryum videoları

  Başarılı biyotop akvaryum videoları

  İzleyeceğiniz videoların her biri, yurt dışı "Biot...
  Yahya Koç
  Profesyonel bitkili akvaryum kurulumu videoları (Yabancı)

  Profesyonel bitkili akvaryum kurulumu videoları (Yabancı)

  Bitkili akvaryum kuracaksınız ve profesyonel eller...
  YENİ KONU AÇ
  Akvaryum forumuna git ve hemen sende yeni bir konu başlat.